Wyrok skazujący za brak szkolenia wstępnego dla zleceniobiorcy!

Wyrok skazujący za brak szkolenia wstępnego dla zleceniobiorcy!

2018-12-17
Szkolenie 
Powszechnie uważa się że osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych nie muszą być poddawane szkoleniom BHP - wstępnemu i okresowmu. Błąd!
Zgodnie z art. 304 (1) kodeksu pracy wobec podmiotów organizujących pracę, na innej podstawie, niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę, a także na osobach prowadzących na własny rachunek działalność gospodarczą, w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę ciążą obowiązki wynikające z art. 211.
Natomiast artykuł 211 wymaga, aby pracowników poddawać się wstępnym, okresowym i kontrolnym oraz innym, zaleconym badaniom lekarskim i stosować się do wskazań lekarskich. 
Jest to kontrowersyjny przepis dla stron umowy cywilnoprawnej, jakiej jest między innymi umowa zlecenia, która zakłada równość stron. Często w umowach zleceniodawcy jedynie zamieszczają zapis o tym, że zleceniobiorcy zobowiązują się znać i przestrzegać przepisy BHP, dotyczące wykonywanego zlecenia. Często taki zapis jest wystarczający, ale uważamy że jednak takie szkolenie przeprowadzić dla bezpieczeństwa zleceniodawcy w razie wypadku przy pracy, czy też innego nieszczęśliwego wypadku.
Wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z 9 maja 2018 r., III APa 26/17 skazano zleceniodawcę za przestępstwo na szkodę powódki i zadośćuczynienie na kwotę 6000 zł. Wyrok orzeczono wskutek braku opracowania dokumentu - szczegółowej instrukcji dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku przy obsłudze maszyny. Powódka nie odbyła szkolenia wstępnego instruktażu stanowiskowego w zakresie bezpiecznego użytkowania tej maszyny. Pozwany nie dokonał też oceny ryzyka zawodowego przy wykonywaniu prac na danym stanowisku pracy.
Warto zapoznać się z wyrokiem który skazal zleceniodawcę: Wyrok Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z 9 maja 2018 r., III APa 26/17

Także Główny Inspektor Pracy orzekł że: "Jeśli rodzaj wykonywanej pracy, stopień zagrożeń związanych z warunkami pracy lub przebiegiem procesów jest tak znaczny, że wskazane jest, aby nawet do doraźnego wykonywania tych prac lub przebywania w tych warunkach były dopuszczane wyłącznie osoby fizyczne mające odpowiedni stan zdrowia i przeszkolone w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy - pracodawca lub inny podmiot organizujący pracę może wymagać od osoby, z którą zawiera umowę cywilnoprawną poddania się badaniu lekarskiemu lub szkoleniu w zakresie bhp. Wówczas osoba ta ma na podstawie art. 211 K.p. obowiązek odbyć szkolenie i poddać się badaniom bhp" (pismo Departamentu Prawnego GIP z dnia 8 sierpnia 2007 r., znak: GNP/426/4560-364/07/PE).

Dlatego zleceniodawco przemyśl czy jednak lepiej nie przeszkolić zleceniobiorce, nie przeprowadzić badań profilaktycznych lekarskich.

Szkolenia BHP Sandomierz, Tarnobrzeg, Stalowa Wola, cały kraj

Kontakt
​Martyna Marzec
tel.: 577 000 561
mail: ksu.szkolenia@gmail.com